Kiedy należy przeprowadzić wymianę amortyzatorów?

Amortyzatory samochodowe to części typowo eksploatacyjne, o określonej wytrzymałości. Im większy dystans pokonany na jednym komplecie amortyzatorów, tym większe prawdopodobieństwo, że będą się one nadawały do wymiany. Po czym można poznać, że amortyzatory w naszym samochodzie są zużyte lub uszkodzone? Kiedy należy dokonać wymiany amortyzatorów?

Amortyzatory samochodowe stanowią podstawowy element zawieszenia samochodowego. Ich głównym zadaniem jest redukcja drgań odczuwalnych w kabinie kierowcy w wyniku najechania na nierówność na drodze, utrzymywanie stałego kontaktu koła z podłożem oraz mają utrzymywać właściwy kierunek jazdy pojazdu poprzez zapobieganie nadmiernemu kołysaniu się w trakcie gwałtownej zmiany pasa lub nagłego hamowania.

Zdecydowana większość współcześnie produkowanych samochodów posiada po jednym amortyzatorze na każdym kole. Amortyzatory samochodowe działają na zasadzie hydraulicznej pompy tłokowej, gdzie ruch tłoka w cylindrze powoduje przepływ oleju poprzez zawory amortyzatora, co umożliwia tłumienie drgań przenoszonych z kół pojazdu. Jeżeli chodzi o typy amortyzatorów to wyróżniamy amortyzatory gazowo-olejowe oraz olejowe. Różnią się one pomiędzy sobą technologią wykonania oraz właściwościami jezdnymi. Amortyzatory gazowo-olejowe są nowsze od tradycyjnych amortyzatorów olejowych, charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością oraz zwiększoną sztywnością.

Zużyte amortyzatory samochodowe mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz współpasażerów. Szacuje się, że uszkodzone amortyzatory mogą wydłużyć drogę hamowania auta nawet o 30%. Ponadto ich uszkodzenia realnie obniżają komfort podróżowania samochodem. Po czym można poznać, że amortyzatory samochodowe są uszkodzone lub zużyte i nadają się do wymiany?

Stan zużycia amortyzatorów najkorzystniej jest sprawdzać co 20-30 tys. km. W tym celu najlepiej wybrać się na stację diagnostyczną wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli to określić. Jeżeli chcemy samodzielnie sprawdzić amortyzatory to również możemy to przeprowadzić, lecz wyłącznie wstępnie. W tym celu powinniśmy sprawdzić czy w okolicy amortyzatorów nie doszło do wycieków. Możemy też spróbować nacisnąć okolice maski lub bagażnika jednym, zdecydowanym ruchem, a następnie obserwować zachowanie pojazdu. Jeżeli samochód od razu wróci do swojej poprzedniej pozycji, to wówczas amortyzatory w naszym aucie są sprawne. Natomiast jeżeli samochód zacznie się kołysać na boki to wiele wskazuje na to, że amortyzatory są uszkodzone i będziemy potrzebowali wymienić je na nowe.

Amortyzatory należy wymieniać parami, na każdej z osi. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów części – taką ofertę można znaleźć w sklepie motoryzacyjnym iParts.pl – https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *