Różnice serwisowe pomiędzy samochodami elektrycznymi a spalinowymi

Różnice pomiędzy pojazdami elektrycznymi a spalinowymi można zauważyć na wielu płaszczyznach, zaczynając od strony wizualnej, a kończąc na specyfikacji technologicznej. Z punktu widzenia użytkowania samochodów niezwykle interesującą kwestią, intrygującą każdego kierowcę są różnice serwisowe pomiędzy autem spalinowym a „elektrykiem”. I to właśnie na tych różnicach skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego „elektryki” wymagają rzadszej ingerencji mechanika i mniejszej liczby części zamiennych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować budowę auta elektrycznego. W odróżnieniu od auta spalinowego, które posiada niemal 113 ruchomych elementów silnika, „elektryk” posiada ich tylko 3! Zasadnicza różnica występuje również w konstrukcji skrzyni biegów. Łatwo więc dojść do wniosku, że prosta budowa samochodów elektrycznych wpływa na fakt ich rzadszego serwisowania. Jak podkreślają producenci, silnik elektryczny nie wymaga również ciągłego smarowania, stąd niepotrzebną czynnością jest wymiana oleju, która w przypadku aut spalinowych odbywać musi się systematycznie – zajmując czas i generując dodatkowe wydatki.

Kolejną cechą jeżeli chodzi o samochody elektryczne, jest dużo mniejsza liczba zużywających się części w całej konstrukcji pojazdu. Wynika to z faktu, że owych części jest w przypadku „elektryków” dwa razy mniej niż w autach spalinowych, a dodatkowo są one bardziej odporne za zużycia. Wystarczy bowiem wspomnieć chociażby o hamulcach. W pojazdach z napędem elektrycznym zamontowany jest system rekuperacji energii, dzięki czemu klocki hamulcowe zużywają się znacznie wolniej. Statystyki podają, że w przypadku „elektryków” komplet klocków może „przejechać” nawet 150 tys. km, czyli trzy razy więcej niż w przypadku samochodów spalinowych. 

Częściej zwróć uwagę na zużycie opon

Samochody elektryczne z uwagi na pakiet baterii są znacznie cięższe niż modele spalinowe. Dodatkowo cechują się również większym momentem obrotowym dostępnym w każdym zakresie obrotów, w tym również przy ruszaniu. Połączenie wyżej wymienionych cech skutkuje tym, że opony w samochodach z napędem elektrycznym poddawane są dużo większym przeciążeniom, niż w przypadku aut spalinowych i szybciej się zużywają. Warto o tym pamiętać będąc użytkownikiem „elektryków” bowiem to właśnie dobry stan opon wpływa w dużej mierze na bezpieczeństwo naszej jazdy.

Części do samochodów elektrycznych tylko wysokiej jakości

Jeżeli już auto elektryczne wymaga wymiany określonej części, należy pamiętać, aby wybierać tylko te cechujące się wysoką jakością, w 100% oryginalne, pochodzące od sprawdzonych producentów. Wówczas będziemy mieć pewność, że wytrzyma kolejnych kilka lat, służąc bezawaryjnie. Sklep iParts wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli aut elektrycznych i hybrydowych, wprowadził do sprzedaży zarówno detalicznej, jak i hurtowej szeroką gamę części do tychże aut – https://www.iparts.pl/samochody-elektryczne/ , a także różnorodne akcesoria niezbędne do ich codziennej eksploatacji – https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,akcesoria-do-samochodow-elektrycznych,66-1114.html Wybierając iParts masz pewność, że zakupione produkty spełnią Twoje najśmielsze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *