Planujesz samodzielną wymianę klocków hamulcowych? Sprawdź, kiedy należy ją przeprowadzić oraz jakie narzędzia będą Ci potrzebne do wykonania niezbędnych prac

Wymiana klocków hamulcowych to dosyć prosta czynność serwisowa, która może być z powodzeniem przeprowadzona w przydomowym warsztacie. Sprawdź, kiedy należy zastąpić zużyte podzespoły oraz jakie narzędzia będą potrzebne do tej pracy.

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

Sprawny układ hamulcowy jest kluczem do bezpieczeństwa na drodze, dlatego warto dbać o wszystkie jego elementy. Niektóre z jego części powinny być regularnie wymieniane. Dotyczy to między innymi klocków hamulcowych. Podczas eksploatacji samochodu ścierają się one, co z czasem prowadzi do zmniejszenia skuteczności hamowania. Jak często należy w takim razie je wymieniać?

Nie da się wskazać uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy bowiem od stylu jazdy i najczęściej pokonywanych tras. Wpływ na zużycie klocków ma przede wszystkim to, czy jeździsz głównie po mieście, czy raczej pokonujesz długie trasy. Ciągłe zatrzymywanie się na światłach sprawia bowiem, że części te zużywają się szybciej. Konieczność częstej wymiany klocków może też być spowodowana poruszaniem się po górskich drogach. Ostatnim kluczowym czynnikiem jest to, jak dobrze przewidujesz sytuację na drodze i jak często jesteś zmuszony do nagłego hamowania.

Można przyjąć, że w zależności od powyższych czynników, klocki powinny być wymieniane co 10-50 tysięcy kilometrów. W większości sytuacji kierowcy nie kierują się jednak przejechanym dystansem, a raczej sygnałami, jakie daje układ hamulcowy. Zużyte klocki wydają bowiem charakterystyczny piszczący dźwięk. W nowszych samochodach konieczność wymiany zasygnalizuje także specjalna kontrolka. Stan klocków hamulcowych możesz także skontrolować przez sprawdzenie grubości okładziny. Wymiana konieczna jest w momencie, kiedy będzie ona mniejsza niż 1,5 mm.

Czy można samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?

Proces wymiany klocków jest dosyć prosty i nie wymaga dużo pracy. Choć większość osób czynność tę zleca specjalistom, z powodzeniem można przeprowadzić ją w przydomowym warsztacie. Dzięki temu możesz oszczędzić pieniądze oraz zdobyć cenną wiedzę na temat działania układu hamulcowego. Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzaniem samodzielnych napraw, koniecznie zaopatrz jednak najpierw swój warsztat we wszystkie niezbędne narzędzia. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym: https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,66-231.html.

Wymiana klocków hamulcowych – potrzebne narzędzia

Do wymiany klocków hamulcowych potrzebne będą jedynie podstawowe narzędzia, które powinny znajdować się w każdym warsztacie. Niezbędne będą bowiem jedynie klucze (nasadowe lub płaskie) smar i szczotka druciana. Pracę ułatwi także posiadanie odrdzewiacza. Wymienione narzędzia kupisz w naszym sklepie: https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,narzedzia-warsztatowe,66-231-1041.html. Gdy będziesz posiadał te podstawowe przyrządy, wymiana klocków nie powinna stanowić problemu.

Jeżeli chcesz przeprowadzać naprawy i prace serwisowe samodzielnie, warto także zaopatrzyć się w odpowiednią odzież roboczą. Najlepszej jakości produkty możesz znaleźć w sklepie internetowym iParts: https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,odziez-robocza,66-231-808.html. Dzięki nim nie zniszczysz swoich ubrań, a także zapewnisz sobie właściwą ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *