Jakie płyny chłodnicze można ze sobą mieszać?

Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać, jednak pod warunkiem , że są one tego samego rodzaju. Jakie rodzaje płynów chłodniczych można mieszać ze sobą bez konsekwencji?

Płyn do chłodnic odpowiedzialny jest za utrzymywanie prawidłowej temperatury pracy silnika, lecz także odpowiada za ochronę silnika spalinowego przed korozją. Nie może on zamarzać gdy pozostawimy samochód na mrozie, ale nie może również zagotować się w zakresie skrajnie wysokich temperatur.

Płyn do chłodnicy powinien zostać dobrany pod kątem rodzaju chłodnicy. Dlaczego? Otóż płyny chłodnicze dobierane są pod kątem materiału, z jakiego stworzona jest chłodnica (miedź, mosiądz, aluminium itp.). Dzieje się tak, gdyż np. uszczelnienia w silnikach z chłodnicą aluminiową są wykonane z innego materiału niż w chłodnicach miedzianych, przez co zastosowanie niewłaściwych płynów może doprowadzić do powstania rozszczelnień, a co za tym idzie wycieków i przegrzania silnika. Pamiętajmy, aby nigdy nie wlewać do chłodnicy samego koncentratu płynu do chłodnic, ze względu na niską temperaturę zamarzania. Czysty koncentrat potrafi zamarznąć w temperaturze z rzędu ok. – 12 stopni Celsjusza, przez co może zamarznąć i uszkodzić naszą chłodnicę przy dość łagodnej zimie.

Które płyny chłodnicze można ze sobą mieszać? Niestety wyłącznie płyny tego samego rodzaju. Jest to spowodowane faktem, iż różnią się one między sobą pakietami dodatków, które mają zapewnić płynom odpowiednie właściwości użytkowe, zwłaszcza w zakresie ochrony przed rdzą. Zmieszanie różnych rodzajów płynów chłodniczych ze sobą może doprowadzić do wytrącenia osadów zakłócających pracę układu chłodzenia oraz spowodować spadek stężenia dodatków, co jest w stanie pogorszyć właściwości antykorozyjne samego płynu.

2 myśli na temat “Jakie płyny chłodnicze można ze sobą mieszać?”

  1. Bardzo fajny, merytoryczny artykuł. Niektórzy uzupełniając płyn chłodniczy nie zastanawiają się nad tym, jakie skutki może nieść wymieszanie różnych rodzajów. Dlatego choć wydaje się to oczywiste, dobrze, że uświadomiłeś co niektórych.

  2. Te nowoczesne płyny chłodnicze można mieszać z innymi. Ja dolewałem DYNAGEL 2000+ – tak jak podano na opakowaniu – mieszalny w 100%. Nie pamiętalem nawet co tam wcześniej było…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *