Jak prawidłowo dobrać żarówkę samochodową?

Żarówka samochodowa będzie dobrze świeciła w reflektorach auta, jeżeli dokonamy jej właściwego wyboru. Cechy, które prezentują ich poszczególne rodzaje, możemy z powodzeniem dostosować do własnych potrzeb jak i specyfikacji modelu auta.

Żarówki samochodowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Podejmując się kupna i wymiany żarówek samochodowych, należy zwrócić uwagę, jakie dedykowane są naszemu autu. Informację tą znajdziemy w karcie pojazdu. Następnie, dobrze jest określić na czym nam najbardziej zależy, czy na standardzie, trwałości, a może jakość? Decydując się na konkretny model, sięgnijmy po taki, który pochodzi od znanego producenta. Już sama marka będzie świadczyła o dobrej jakości produkcie.

Wracając do rodzajów żarówek samochodowych, to mamy do dyspozycji standardowe, o wyższej trwałości i premium, za którymi stoi wyjątkowa jakość światła.

Kupując żarówki samochodowe, możemy spotkać się też z pewnymi określeniami: B3 i Tc. Odpowiadają one z trwałość żarówki. B3 jest wskaźnikiem czasu po jakim przepala się 3% żarówek konkretnego modelu. Natomiast Tc informuje, po jakim czasie ulega przepaleniu  63,2% żarówek. Z obserwacji wynika, że najmniej trwałe są żarówki H7, których żywotność jest zdecydowanie krótsza niż H4.

Wybierając właściwą żarówkę do reflektora, warto zwrócić uwagę na filtr UV. Zapobiega on matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Żarówki, nie posiadające tej cechy, mogą uszkodzić reflektor, którego skuteczność świecenie będzie słabsza.

Wymiana żarówek samochodowych

Wymiana żarówek samochodowych powinna odbywać się parami, jeżeli chcemy uniknąć po niedługim czasie identycznej sytuacji. Z doświadczenia wiadomo, że przepalenie się jednej żarówki, będzie skutkowało w najbliższej przyszłości wymianą kolejnej, dlatego ta zasada ma uzasadnienie.

Podczas wymiany, nie dotykajmy gołymi palcami szkła żarówki, gdyż osad który pozostanie na nim, osłabi jej świecenie, powodując dużą kumulację ciepła wewnątrz, co doprowadzi do szybkiego przepalenia się żarówki samochodowej.

Wymieniając żarówki na inne niż dotychczasowe, dobrze jest sprawdzić prawidłowe ustawienie reflektora.

Nie zawsze da się wymienić żarówkę samochodową samemu. W takiej sytuacji najlepiej udać się do mechanika, który zrobi to dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *