Objawy zużycia tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe to części układu hamulcowego odpowiedzialne za zatrzymywanie samochodu, dlatego też ich sprawność jest tak ważna. Jak rozpoznać, że elementy te nie nadają się do dalszego użytkowania?

tarcze hamulcoweMając na uwadze własne bezpieczeństwo, a co za tym idzie sprawność poszczególnych elementów układu hamulcowego powinniśmy regularnie dokonywać przeglądu technicznego naszego pojazdu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas takiego badania zostanie zlokalizowana usterka bądź jej początkowe objawy. Zlekceważenie systematycznego sprawdzania sprawności tarcz hamulcowych może być tragiczne w skutkach. Zdarza się, że części te poza normalnym procesem zużywania ulegają niespodziewanym awariom, spośród których nie wszystkie są wyczuwalne podczas jazdy.

Przesłanką mówiącą nam, że żywot tarcz hamulcowych w samochodzie zbliża się ku końcowi jest pojawienie się drgań kierownicy podczas jazdy, wyczuwalne jest również nadmierne pulsowanie pedału hamulca w momencie hamowania. Problem ten spowodowany jest zazwyczaj wykrzywieniem tarcz i przeważnie dotyczy części zamiennych z „niższej półki”. Nieco rzadziej zdarza się, że tarcze hamulcowe zostały nieprawidłowo zamontowane i wraz z ich eksploatacją uległy stosunkowo szybkiemu uszkodzeniu. Przyczynia się to do powstawania różnego rodzaju odkształceń czego skutkiem może być nawet pęknięcie tarczy hamulcowej.

O sprawności tarczy hamulcowej świadczy również jej grubość, która maleje w wyniku tarcia klocków o tarczę. Minimalna grubość określona jest przez producenta, zdarzają się jednak części posiadające wady odlewnicze, np. nieprawidłowa grubość nowej, nieużywanej tarczy. Powierzchnia części roboczej o niewystarczających wymiarach nie jest w stanie przenieść obciążeń powstałych podczas hamowania. Następstwem jazdy z taką tarczą hamulcową może być jej oderwanie od piasty koła, czego dalsze konsekwencje są bardzo niebezpieczne.

Najczęściej do pęknięcia tarczy hamulcowej dochodzi podczas gwałtownego hamowania, kiedy powstałe obciążenia oraz temperatura osiągają wysokie wartości.

Więcej informacji oraz bogatą ofertę tarcz hamulcowych, znajdziesz w sklepie iParts.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *