Olej syntetyczny, czy mineralny?

Za ochronę silnika odpowiedzialny jest olej. Pełni on niezwykle ważne zadanie, odpowiadając nie tylko za odpowiednie smarowanie silnika, ale też za jego jego oczyszczenie i chłodzenie. Wymieniając olej można popełnić kilka błędów, a dobierając niewłaściwy doprowadzić do szybkiego zatarcia silnika.

700173Jakie są główne rodzaje pomiędzy poszczególnymi rodzajami olejów? Podstawową z nich, jeśli mówimy o oleju syntetycznym i mineralnym to różnica w lepkości. Oleje mineralne charakteryzują się większą lepkością.

Oleje mineralne z reguły przeznaczone są do starszych modeli samochodów. Nie obciążają one uszczelnień silnika, które to po kilku latach mogą być w kiepskim stanie. Nie ma jednak co ukrywać, że to najgorszy jakościowo produkt ze wszystkich. Podstawowymi wadami są spadek lepkości i wydajność. Jednak jak już zostało wspomniane, sprawdzą się one w starszych samochodach, które mają już wysokie przebiegi.

Następną grupę tworzą oleje półsyntetyczne. Mają one zbliżone właściwości do syntetyków, zapewniają na pewno lepszą ochronę niż mineralne. Nie można powiedzieć, że są to półsyntetyki w znaczeniu dosłownym, dlatego, że proporcje rozkładają się 70% bazy mineralnej i 30% syntetycznej. Także dedykowane są one starszym samochodom, ale tym, które nie mają jakiś szczególnych wymagań jeśli chodzi o smarowanie.

Czas na oleje najbardziej popularne, czyli syntetyki. Charakteryzują się zdecydowanie największą jakością ze wszystkich rodzajów. Zniosą bardzo duże obciążenia termiczne, a w skrajnych temperaturach ich lepkość zmieni się nieznacznie. Właśnie przez ich odporność na wysokie temperatury nie odkładają się w postaci nagaru na częściach silnika, co wydłuża jego sprawność. Natomiast przy nawet najniższych temperaturach wciąż zachowują płynność, ułatwiając rozruch silnika. Ich właściwości powodują także, że zmniejszają się opory tarcia, a także samo spalanie paliwa. Redukując osady dbają również o czystość silnika. Powoduje to, że syntetyki są teraz najczęściej stosowanymi olejami silnikowymi w samochodach.

Szukasz niedrogich olejów do swojego auta? Sprawdź ofertę na: https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html

Jedna myśl w temacie “Olej syntetyczny, czy mineralny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *